Piesze szlaki w Roztoczańskim Parku Narodowym

Turystów, którzy lubią spędzać wakacje na pięknych, ciekawych terenach, znanych z niezwykłej przyrody, od lat przyciągają tereny Roztocza. Czeka na nich tu przytulna baza noclegowa (noclegi na Roztoczu z Meteora), gotowa na przyjęcie tłumu wczasowiczów. Najpiękniejsze zakątki regionu objęto ochroną, tworząc tutaj Roztoczański Park Narodowy (info o parku z Wikipedii), który słynie przede wszystkim ze stad koników polskich, blisko spokrewnionych z tarpanami.

Na terenach rezerwatu wyznaczono szereg tras turystycznych, pozwalając gościom na wybór kilku różnych metod zwiedzania. Największą popularnością wśród gości cieszą się piesze wędrówki po tutejszych szlakach turystycznych, których w okolicy nie brakuje. Centralny Szlak Roztocza przecina cały obszar parku, wiodąc przez liczne wąwozy lessowe oraz mijając miejsca objęte szczególną ochroną. Z kolei Krawędziowy Szlak Roztocza prowadzi wędrowców tropem obiektów związanych głównie z kulturą regionu, mijając między innymi ośrodek muzealny, pałac plenipotenta, stary browar, osadę leśną i hodowlę koników polskich. Warto tu również zwrócić uwagę na kamieniołomy oraz elektrownię i zaporę, wybudowane w dolinie Góreckiej. Tak zwany Szlak Partyzancki pozwala piechurom na poznanie niesamowitej flory Roztocza, przecinając stanowiska kserotermicznej roślinności. Po drodze mija się także wiele gatunków drzew liściastych oraz grupy roślin objętych ochroną, w tym cennych storczyków rosnących w polskim klimacie. Najciekawsze skupiska roślinne otoczono szczególną ochroną, tworząc wokół nich ścisłe rezerwaty przyrody. Szlak Roztoczański prowadzi przez bezdroża, lasy i mokradła, zachęcając turystów do podziwiania malowniczych krajobrazów i niesamowitej przyrody. Po drodze przechodzi się także przez park środowiskowy oraz ścieżkę edukacyjną. Warto pamiętać, że bagienny odcinek tej trasy uchodzi za dosyć trudny i może sprawiać nowicjuszom problemy. Wokół terenów parku wije się obwodnica, nazwana imieniem Aleksandry Wachniewskiej, zapalonej działaczki i miłośniczki przyrody. Spacerując tą trasą mija się malownicze wzgórza, stare wioski i malutkie kapliczki przydrożne.

Turystom, którzy zdecydują się na to, aby właśnie w tej okolicy zabukować sobie noclegi, Roztocze oferuje możliwość przebycia wielu niezwykłych szlaków turystycznych, przecinających tereny parku narodowego. Piechurzy mogą aktywnie spędzić całe wakacje, wędrując po tutejszych trasach.

Jedna myśl nt. „Piesze szlaki w Roztoczańskim Parku Narodowym

Dodaj komentarz