Pojezierze Kujawskie z nutą historii

Niewiele osób ma świadomość walorów przyrodniczych i geograficznych, jakimi może poszczycić się region Pojezierza Kujawskiego. A szkoda, bo to niezwykle interesująca część kraju, stwarzająca bardzo dobre warunki dla celów wypoczynkowych i rekreacyjnych. Jej odkrywanie może być udanym pomysłem na wakacyjną przygodę w gronie najbliższych.

Podczas pobytu w krainie kujawskich jezior warto odwiedzić miejscowości o szczególnym znaczeniu historycznym. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie ten region był kolebką rodzącego się Państwa Polskiego, a okoliczne ziemie zamieszkiwało jedno z pierwszych plemion podbitych przez Polan. Goplanie wnieśli znaczący wkład w kształtowanie się późniejszej kultury czasów piastowskich, czego świadectwem są zachowane po dziś dzień relikty przeszłości. Wśród nich na uwagę zasługują obiekty architektoniczne okresu średniowiecza.

Obowiązkowym punktem wizyty na Kujawach jest jezioro Gopło (zalew na wikipedia.org), wraz z istniejącą do dziś Mysią Wieżą. Z pewnością każdy słyszał o związanej z tym miejscem legendzie. To właśnie tutaj miał schronić się przed plagą myszy zły król Popiel, to również tutaj dosięgła go ostatecznie kara za popełnione uczynki. Ciekawostką jest fakt, że stojąca nieopodal jeziora wieża nie może być utożsamiana z tą, o której wspomina legenda. Budowla powstała dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego, a więc w XIV wieku. Prawdziwy jest natomiast rozpowszechniony od wieków pogląd, że kultura panująca na opanowanych przez plemię Goplan terenach, przyczyniła się znacząco do ukształtowania tożsamości zjednoczonego państwa. Natomiast słynna ceglana wieża pozostaje wciąż symbolem narodowych korzeni i miejscem owianym nutą tajemnicy, motywem skwapliwie wykorzystywanym przez poetów epoki romantyzmu. Widok cichej toni jeziora nadal skłania do refleksji, a wyjątkowa atmosfera przyciąga nieustannie turystów ze wszystkich rejonów kraju.

Wczasy na Pojezierzu Kujawskim to świetna okazja do poznania historii i kultury, charakterystycznej dla pierwszych wieków Państwa Polskiego. Do zaplanowania urlopu w regionie zachęca rozbudowana baza noclegowa (Kujawy na meteor-turystyka.pl), działająca przez cały rok oraz jej konkurencyjne ceny. Wystarczy sprawdzić w Internecie dostępność pokoi w pensjonatach, hotelach lub ośrodkach wypoczynkowych.

Dodaj komentarz