Szczyty w Sudetach warte zdobycia

Zapraszamy do wspaniałej podróży przez dwa znane sudeckie szczyty. Ubierzmy wygodne buty, spakujmy do plecaka mapę i wyruszmy na wędrówkę.

ŚNIEŻKA – jest to nie tylko najwyższy szczyt w całych Sudetach, ale również najbardziej popularny. Nic dziwnego, bowiem jest to doskonałe miejsce na wędrówkę nie tylko dla bardziej wtajemniczonych miłośników gór, ale również dla całych rodzin. Można tam oczywiście dotrzeć z bardzo wielu punktów i różnymi szlakami. My jednak najbardziej polecamy ten rozpoczynający się w Karpaczu. Jest on bardzo malowniczy, a po drodze gwarantujemy niesamowite widoki. Doświadczeni turyści wejdą na niego w około 5 godzin. Jeśli jednak idziemy nieco wolniejszym tempem, to zdobycie tego wierzchołka zajmie nam dużo więcej czasu. Musimy więc wyruszyć odpowiednio wcześnie, aby zdążyć zejść na dół nim zapadnie zmrok.

Na naszej trasie mamy 3 schroniska, w których możemy odpocząć. Pierwszym z nich jest Samotnia, która jest położona w niezwykle pięknym miejscu – u brzegu Małego Stawu. Kolejnym punktem wędrówki jest Strzecha Akademicka, z bardzo długą historią. Ostatnim miejscem, w którym warto zaplanować odpoczynek jest schronisko znajdujące się tuż pod Śnieżką. Warto właśnie tam zebrać siły na ostatni (najtrudniejszy) odcinek drogi. Na szczycie czeka na nas piękna nagroda – zapierające dech w piersiach widoki. Możemy też przejść na stronę czeską, bowiem przez Śnieżkę przechodzi granica z Czechami.

TAJEMNICZA ŚLĘŻA – To góra doskonale znana mieszkańcom województwa dolnośląskiego. Jest ona bowiem widoczna z bardzo wielu miejsc. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów. Dlaczego tajemnicza? Mało kto wie, że setki tysięcy lat temu Ślęża była … wulkanem. Nie musimy się jednak obawiać, ponieważ od dawna jest on wygasły. Kolejną interesującą informacją na temat tego szczytu jest jego niezwykła historia. W starożytności i w średniowieczu góra ta była obiektem kultu wśród okolicznych mieszkańców. Z tych okresów zachowały się różne figurki (najbardziej znany z nich jest niedźwiedź), będące pamiątką po tajemniczych celtyckich obrzędach.

Szlaki na Śnieżkę są proste i przyjemne. Jest to więc doskonałe miejsce na wędrówki z całą rodziną. Każdy na pewno da radę wspiąć się na szczyt. Z góry możemy podziwiać interesującą panoramę województwa dolnośląskiego. Przy dobrej widoczności dojrzymy też Wrocław. Na szczycie warto również zajrzeć do schroniska i odpocząć przy kubku ciepłej herbaty. Obowiązkowym punktem wycieczki niech będzie zajrzenie do zabytkowych ruin kościółka. Wyprawy w sudeckie szczyty są niesamowitą przygodą. Warto więc wybrać się w tej region podczas wolnego weekendu lub urlopu. Jeżeli chcielibyście zostać na dłużej to musicie pamiętać, o znalezieniu odpowiedniego miejsca na noclegi (pokoje i hotele – oferta Meteora). Sudety mają ich całkiem sporo, a baza noclegowa jest bogata, więc nie będziecie mieć z tym najmniejszych problemów. Nie czekajcie więc dłużej i przyjedźcie.

Dodaj komentarz